top of page
  • Zdjęcie autoraAnna Bielak-Dworska

Z nowym rokiem zaczyna się nowa przygoda

Drodzy przyjaciele, partnerzy, koledzy, koleżanki, znajomi, obserwujący, trzymający za nas kciuki.

Koniec roku to ważny dla nas moment refleksji, podsumowania, podziękowania za to, co przeżyliśmy wspólnie przez ostatnie 12-miesięcy i otwarcia się na nowe, które wyłoni się już niebawem. Jak co roku wracają do nas pytania: czy Stajnia jest wciąż potrzebna? A jeżeli tak, to komu, gdzie i w jakim obszarze? Jak zrównoważyć to co już potrafimy i czego wciąż chcemy się uczyć, z tym co jest potrzebne i przywołuje naszą uwagę? Do czego mamy energię i pasję, a z czego warto zrezygnować i po prostu odpuścić? Jak rozwijać organizację, żeby jej misja wsparcia procesu rewitalizacji Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Siemianowicach Śląskich i dzielenia się naszymi doświadczeniami w zakresie projektowania usług i regeneracji, mogła być realizowana w najbardziej zrównoważony sposób dla osób zaangażowanych w jej realizację? Te i wiele innych pytań poddajemy refleksji, część z nich pozostawiając bez odpowiedzi, a dla części mając bardzo jasny przekaz.


Nasza odpowiedź na pierwsze z pytań brzmi TAK, Stajnia jest potrzebna. Wydaje się nawet, że w kontekście nadchodzących szans i wyzwań 2022 roku, bardziej niż w pierwszym momencie mogłoby się wydawać.

W związku z pojawieniem się nowych Partnerów strategicznych dla programu rewitalizacji tej części miasta wierzymy, że nasza obecność jako łącznika i moderatora procesu tej długoterminowej zmiany w całym ekosystemie i wśród wszystkich kluczowych interesariuszy, jest ważną i odpowiedzialną rolą, której przestrzeń Kompleksu po prostu potrzebuje. Szczęśliwie zebrane w ostatnich pięciu latach doświadczenia w działaniach lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych sprzyjają naszemu coraz bardziej adekwatnemu zaangażowaniu, które liczymy, że wesprze to wyjątkowe miejsce i jego wyjątkową społeczność w rozkwicie.


Co zrobiliśmy na rzecz rewitalizacji Pałacu w 2021 roku? Czego się nauczyliśmy oraz jakie doświadczenia i kompetencje rozwinęliśmy?

2021 pozostanie w naszej pamięci jako rok "domykania” projektów i żegnania współtowarzyszy tych podróży. W lutym międzynarodową konferencją poświęconą tematyce regeneracji zakończyliśmy blisko trzyletni projekt Co-design your place (CYP) realizowany we współpracy z UAL: University of the Arts London, London College of Communication i Station z Kopenhagi, jak również partnerami nieformalnymi tj.: Inspiration Point S.A., Urząd Miasta Siemianowice Śląskie (Siemianowice Dobre Bo Śląskie), Siemianowickie Centrum Kultury, Draper Together (https://www.drapertogether.org/), Oikos Copenhagen (https://www.oikos-copenhagen.com/), Copenhagen School of Entrepreneurship https://cse.cbs.dk/. Przypomnijmy, że celem projektu była edukacja 21 liderów z wykorzystaniem podejścia #ServiceDesign do działania w społecznościach i przestrzeniach, które podlegają procesom rewitalizacji. Innymi celami projektu były wypracowanie podręcznika (zobacz tu: https://issuu.com/fundacjastajnia/docs/cype_io_handbook_2021) oraz budowa międzynarodowej społeczności zaangażowanej w tematykę regeneracji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, trenerom, mentorom, wolontariuszom oraz gościom za Wasz wkład merytoryczny jak i chęć współpracy ma rzecz coraz bardziej uspołecznionej rewitalizacji. Szczególne podziękowania kierujemy do zespołu projektowego w składzie: Agata Magdalena Nowak, Anna Bielak-Dworska, Astrid Lundsgaard, Bartosz Dworskii, Javiera Godoy M, Martyna Bielak, Silvia Grimaldi, Chris To i Paweł Nowak.

W ramach kontynuacji naszych działań statutowych dotyczących wymiany wiedzy i najlepszych praktyk, od marca do czerwca zorganizowaliśmy cykl spotkań poświęconych analizie studiów przypadków rewitalizacyjnych z całego świata. Odwiedziliśmy “Ulicę dostępną” w Gliwicach, Elephant Park w Londynie, Institute for (X) w Kopenhadze, Benidorm w Hiszpani, Policję z 1920 w Kopenhadze oraz Rues du Développement Durable w Saint-Etienne we Francji. Dzięki ekspertom i ekspertkom, którzy zechcieli gościć w Stajni i podzielić się swoimi przemyśleniami z przebiegu procesów regeneracyjnych w tych miejscach, mogliśmy poszerzyć nasze horyzonty oraz dowiedzieć się, z jakimi wyzwaniami zmagają się projekty w innych częściach świata. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za czas i wkład w rozwój Pałacu i Stajni. Szczególne podziękowania kierujemy do: dr Agnieszka Labus, Hania Matera, Julia Koczorowska, dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ, Paulina Konsek, dr hab. UŚ Robert Pyka, prof., Zuzanna Milancej.


Pomiędzy czerwcem a wrześniem zorganizowaliśmy kolejną edycję Co-design Your Place 2021 - Summer Volunteer Programme. Tegoroczne prace skoncentrowaliśmy wokoło tematu crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego, które chcielibyśmy zrealizować na rzecz wyposażenia skrzydła wschodniego Pałacu. Marzy nam się, aby w tych pomieszczeniach powstała otwarta przestrzeń ufundowana przez „Mecenasów Pałacu”. W zamian za udzielone wsparcie finansowe chcielibyśmy, aby w skrzydle można było zorganizować spotkanie, warsztat, mini konferencję, wynająć biurko czy wspólnie z przyjaciółmi napić się dobrej kawy. Prace nad przygotowywaną ofertą będziemy kontynuowali w 2022 roku i mamy nadzieję na dalszy rozwój rozwiązania wypracowanego przez uczestników tej edycji. Dziękujemy wszystkim organizatorom i organizatorkom, a także uczestnikom i uczestniczkom tegorocznej edycji, do których należą: Alicja Koziej, Bartek Nowosielski, Kasia Kreis, Monika Skręt, Natalia Cymerman, Basia Russa, Olga Lech, Natalia Komar, Patrycja Ulińska. Szczególne podziękowania kierujemy do mentorów i mentorek, którzy zgodzili się wesprzeć projekt: Astrid Lundsgaard, Trisha Rathod, Moosa Khan, Clara Llamas, Martyna Bielak, Łukasz Siódmok, Bartek Bala, Sampada Muralidhar, Marcin Kołodziej, Aleksandra Kopeć finlegaltech, Julia Koczorowska, Paweł Nowak, Javiera Godoy M, Dina Bekkevold Lingås, Maria Jesus Domeyko, Jessica Ann Venø.


Dosłownie wczoraj złożyliśmy ostatnie podpisy i dokumenty zamykające najdłuższy nasz projekt “Ogrody Możliwości”, które realizowaliśmy z wszystkimi wzlotami i upadkami od 2018 roku. To wyjątkowo trudne i nie mniej wartościowe działanie jeszcze długo będzie napawało nas dumą i jednocześnie wywoływało uczucie zadyszki. WIELKIE gratulacje należą się zespołowi projektowemu, w skład którego wchodzili: Kasia Martula, Katarzyna Orlińska i Piotr Bańczyk. Bez ich zaangażowania i woli realizacji tego skomplikowanego działania, nie wydarzyłoby się tak wiele dobrego. Przypomnijmy, że w ramach projektu przeprowadzaliśmy cykl szkoleń zawodowych oraz warsztatów rozwojowych, dzięki którym pracę znalazło 12 osób. Ponadto w jego ramach odbył się szereg spacerów historycznych oraz wydarzeń, dzięki którym mogliśmy usłyszeć więcej o historii Pałacu, a także jego rodzinach właścicielskich Mieroszewskich i Donnersmarckach. Dzięki „Ogrodom” przygotowaliśmy książkę oraz film opisujące historię Pałacu widzianą i słyszaną oczami jego mieszkańców. W realizacji tej części projektu wsparli nas wyjątkowi historycy, dziennikarze oraz artyści. Szczególne podziękowania kierujemy do prof. Zbigniew Kadłubek, który w zwartą publikację zebrał materiały historyczne i wywiady dotyczące rewitalizacji Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Siemianowicach Śląskich. Z kolei filmu dokumentalny powstał dzięki zespołowi HOLE Films, w składzie: Bartek Bala, Tomek Langer i Mariusz Grzegorz Orłów. Promocją i dystrybucją zarówno książki jak i filmu będziemy się zajmowali z początkiem roku 2022. Mamy nadzieję, że będziecie mieli tyle radości ile my, z oglądania wspomnianych materiałów.


Dołączamy również podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w nasze tegoroczne Dni Otwarte na Pałacu, Biesiady Świąteczne, Siemianowicka Piwna Mila i Piknik Pałacowy: Beata Łuczak, Beata Gałecka, Wiesława Mika, Teresa Wąs, Bartosz Dudzik, Agata Dobek, Paweł Wyszomirski, Agnieszka Wyszyńska, Mikołaj Żądło.


Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym organizacjom:

Laura i Hugo, Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic SMS, Stowarzyszenie Otwarty Śląsk, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, Grupa Artystyczna "Laura", Stowarzyszenie Pałac Inspiracji, Biuro ds. Seniorów Urzędu Miasta Siemianowice Dobre Bo Śląskie, Związek Górnośląski - Koło Michałkowice, Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Seniora "Michałkowice 60 PLUS", Wspólnie Dla Siemianowic,

Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Siemianowicach Śląskich, Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans, Stowarzyszenie Sportowe Siemianowice i Przyjaciele Biegają, Browar Pałacowy, Projekt-Marka - strategie, Design Thinking i marketing.


Kiedy pisząca te słowa zbiera w całość wszystkie te wydarzenia i aktywności, które zrobiliśmy pomimo korona-ograniczeń, pozostaje mi powiedzieć, że w Stajni to był dobry rok. Wymagający, ale dobry. Mamy nadzieję, że z Waszej perspektywy wypełniamy Pałac Inspiracji wartościowymi inicjatywami, które ożywiają i odbudowują to wyjątkowe miejsce, jeszcze niedawno niedostępne i trochę zapomniane. A jeżeli nie, będziemy wdzięczni za życzliwe podpowiedzi dotyczące kierunków w 2022 w komentarzach!


Kończąc 2021 rok, chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim zaangażowanym w naszą działalność, naszym partnerom, mieszkańcom, nauczycielom. Imienna lista byłaby bardzo długa, tym niemniej w szczególności dzisiaj myślimy o Was. Bez Waszego wsparcia i życzliwości nie wydarzyłoby się tak wiele dobrego. Jednocześnie, w nadchodzącym roku życzymy Wam zdrowia, życzliwości i wyrozumiałości dla siebie i innych oraz energii zarówno do działania jak i odpoczywania!


Jeszcze raz dziękujemy, że jesteście z nami, w końcu rewitalizacja to MY!


Z życzeniami wszystkiego dobrego,

Anna Bielak-Dworska

Fundatorka Fundacji Stajnia


#podsumowanie2021 #CYPE #OgrodyMożliwości #Stajnia #PałacInspiracji #PałacDonnersmarcków #SiemianowiceŚląskie #ServiceDesign

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page