top of page
  • Zdjęcie autoraCo-design your Place

Czynnik PP

Czyli jak zacząć myślenie o własnym projekcie wspierającym rewitalizacjęArtykuł jest częścią niedawno wydanego przez nas podręcznika „Co-design your place. How to use Service Design in regeneration”.

🔜 W oczekiwaniu na polską wersję książki, zapraszamy do zapoznania się z jednym z pierwszych tekstów wprowadzających w tematykę projektowania usług na obszarach rewitalizacyjnych.


➡️Czynnik PP⬅️

Jeśli jesteś zainteresowany realizacją własnego projektu w obszarze społecznej rewitalizacji, bardzo ważne jest, aby nakreślić jego zakres i zrozumieć jaki jest Twój punkt wyjścia.


Możesz zacząć od refleksji nad pytaniami takimi jak:

✅ Jaki jest obecny stan miejsca/kontekst obiektu, który potrzebuje mojej/naszej pomocy?

✅ Jakie jest moje obecne rozumienie problemu, który chcę zbadać i omówić ze społecznością zainteresowaną tym miejscem?

✅ Jakie mam aktualne zasoby (ludzie, wiedza, narzędzia, sieć kontaktów i portfolio innych projektów, czas i budżet)?


W ten sposób opiszesz, co należy zbadać w zakresie rozważanego projektu oraz zastanowisz się, co powinieneś wiedzieć i nauczyć się kontynuując ten proces. Co najważniejsze, będziesz mieć przejrzystą mapę swoich obecnych możliwości i zasobów.


W tym momencie zakres Twojego projektu może i na pewno będzie nieco nierealny. Niemniej określenie, co Cię inspiruje i jakie masz aspiracje, powoli poprowadzi Cię do lepszego zrozumienia rzeczywistych problemów społecznych związanych z kontekstem i do wyobrażenia sobie możliwych rozwiązań, testowania ich i eksperymentowania w ramach sesji współprojektowania (opisanych szerzej w naszym podręczniku).


Twój początkowy status jako organizatora potencjalnego projektu realizowanego na terenach objętych rewitalizacją, może być bardzo różny, w zależności od wielu zmiennych. Aby uprościć ten proces, stworzyliśmy podstawową macierz opartą na dwóch kluczowych aspektach: ludziach i miejscu. Aby lepiej je zapamiętać i dobrze się przy tym bawić, możemy nazwać to czynnikiem PP (z ang. place-people).


Czynnik PP opisuje jaki jest stan na początku projektu. Aby pomóc w wizualizacji graficznej, możesz zmapować pomysły i odpowiedzi na następujące pytania:

✅ Czy znam kontekst (miejsce, przestrzeń miejską, społeczność lokalną), z którym chciałbym pracować, a który mógłby odnieść korzyść ze wspólnego działania na jego rzecz?

✅ Czy mam osoby, które chcą zaangażować się w działania związane z innowacjami społecznymi i rewitalizacją?


👇🏻 W załączonym poniżej artykule (w języku angielskim) znajdziesz macierz obrazującą relację miejsce – ludzie.

Te dwie osie przedstawiają cztery prawdopodobne scenariusze. Podczas planowania projektu możesz podzielić je na bardziej szczegółowe kryteria lub użyć map myśli – to zależy od Ciebie; to tylko wizualne uproszczenie pomysłu.


1️⃣ Jest miejsce i są ludzie – hurrraaa!

Znasz osoby, które wiesz, że chciałyby i mogły uczestniczyć w projekcie w roli projektantów. Jednocześnie masz/macie miejsce bądź społeczność, którą warto włączyć w planowany proces rewitalizacji społecznej. W idealnym scenariuszu masz uczestników, którzy są już związani z miejscem jako społeczność i grupę projektantów-animatorów, którzy chcą zaangażować się w proces.


2️⃣ Są ludzie i nie ma miejsca – to nie problem…

Sytuacja jest następująca, znasz chętną grupę (projektantów, studentów), którą interesuje tematyka rewitalizacji społecznej. Są gotowi i chętni do pracy! Ale – nie masz miejsca. Z naszego doświadczenia wynika, że to nie problem. Jest wiele miejsc, które potrzebują naszej pomocy. Znajdź Partnera do swojego projektu co-designowego, poznaj i zrozum kontekst oraz lokalną społeczność i… Działaj!


3️⃣ Jest miejsce i nie ma ludzi. Upss…

Jest to częsty przypadek, z którym do tej pory się spotykaliśmy. Obiekt został zrewitalizowany, a teraz czas na włączenie społeczne i społeczną rewitalizację. Znasz takie miejsce? Super! Zbierz grupę chętnych do współdziałania projektantów i aktywistów, poznajcie kontekst miejsca, jego uwarunkowania, ustalcie korzyści ze wspólnej pracy dla Was, dla lokalnej społeczności i dla rewitalizowanego miejsca i … w drogę!


4️⃣ Nie ma ludzi, nie ma miejsca… Póki co!

Chcesz się uczyć, wypróbować proces co-designu (czyli współprojektowania) i poruszyć ważne kwestie rewitalizacji społecznej, ale nie masz konkretnego miejsca, ani osób, z którymi mógłbyś zrealizować ważne i pożyteczne działanie? Nic straconego! W tym scenariuszu zawsze możesz popracować nad zdefiniowaniem potencjalnych wymagań projektowych, przyjrzeć się potrzebom lokalnej społeczności, nawiązać partnerstwo…lub rozpocząć rozmowę o rewitalizacji i projektowaniu w niefizycznej, wirtualnej przestrzeni.


Jeżeli interesuje Cię tematyka włączania lokalnej społeczności, w tym w szczególności ludzi młodych, w procesy rewitalizacyjne – pobierz nasz podręcznik „Co-design Your Place. How to use Service Design in regeneration?” ze strony:

➡️ Co-design Your Place 2019-2021

lub przeczytaj tu

➡️ https://issuu.com/fundacjastajnia/docs/cype_io_handbook_2021

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page